Europa i świat 1922 - 1945

Wielki Kryzys


New Deal





Od demokracji do totalitaryzmu - ewolucja systemów rządzenia -                                                                      prezentacja


Faszyzm i Mussolini

Benito Mussolini - film (ninateka)
Przemowa Mussoliniego - film 
Od socjalisty do Faszysty - wywiad


Grupa I. 

Benito Mussolini, Doktryna faszyzmu

12. - Państwo faszystowskie, najwyższa i najpotężniejsza forma osobowości jest siłą, ale siłą duchową. Skupia ona wszystkie formy moralnego i intelektualnego życia człowieka.
Nie może się więc ograniczyć do zwykłych czynności utrzymania porządku i sprawowania opieki, jak tego chciał liberalizm. Nie jest prostym mechanizmem, który ograniczałby sferę domniemanych swobód indywidualnych. Jest formą i normą wewnętrzną, jest ujęciem w karby dyscypliny całego człowieka, przenika tak wolę, jak i rozum. Jego zasada, ożywiająca go centralna idea, najistotniejsze natchnienie osobowości ludzkiej, żyjącej we wspólnocie obywatelskiej, zstępuje do głębi i zagnieżdża się w tak w sercu człowieka czynu, jak i myśliciela, tak artysty, jak i uczonego: ona, co jest istotą duszy.
13. - Faszyzm [...] jest nie tylko prawodawcą i założycielem instytucji, lecz wychowawcą i krzewicielem życia duchowego. Chce odnowić nie formy życia człowieka, lecz treść, człowieka, charakter, wiarę. I w tym celu pragnie karności i autorytetu, które by zstąpiły w dusze i zdobyły w nich rząd niezaprzeczony. Przeto jest jego symbolem pęk rózg liktorskich, symbol jedności, siły i sprawiedliwości. 

Grupa II


Grupa III
Marsz na Rzym 1922




https://konserwatyzm.pl/wielomski-rewolucja-faszystowska-we-wloszech-miedzy-prawica-a-lewica/
Grupa IV




Dla zainteresowanych: Adam Wielomski, Rewolucja faszystowska we Włoszech między prawicą a lewicą - artykuł





Leni Riefenstahl, Triumf woli, 1935


Nazizm  - prezentacja


Totalitaryzm (wstęp) - prezentacja

Wojna domowa w Hiszpanii (zdjęcia i muzyka), prezentacja

Źródło 1. Fragment opracowania historycznego 
A. de Lazari, O. Riabow, M. Żakowska,
Europa i Niedźwiedź, Warszawa 2013, s. 215

Po tajnych negocjacjach radziecki komisarz spraw zagranicznych […] i niemiecki minister […] zawarli w miasteczku Rapallo traktat o nieagresji, anulowaniu reparacji, wymianie handlowej i tajnej współpracy wojskowej […]. Było to pierwsze powojenne zagrożenie dla naszego kraju. […] Konsekwencją Rapallo było pogwałcenie wersalskich postanowień w postaci ścisłej współpracy Reichswehry z Armią Czerwoną. We współdziałaniu z nowym partnerem i na jego terytorium Niemcy rozpoczęły produkcję czołgów, samolotów, broni chemicznej, czego nie mogły […] robić u siebie. 
J. Smaga, Narodziny i upadek imperium. ZSRR 1917–1991, Kraków 1992, s. 68–69. Źródło 2. Karykatura z epoki 


Geneza II wojny światowej - prezentacja


Układ Ribbentrop - Mołotow - prezentacja
Wojna Obronna Polski - prezentacja
Blitzkrieg - prezentacja - mapy 




Dunkierka  - film dokumentalny
Wojna i wojskowość - filmy o przebiegu II wojny światowej
Wojna 1941 - 45 - strona

Brak komentarzy: