Karnawał Solidarności 1980 - 1981

Modlitwa o wschodzie słońca
Pieśni Niepokornych - serwis Polskiego Radia

To idzie młodość - film dokumentalny o maturzystach 1981 

Za: O Polskę Wolną, o Polskę Solidarną
https://www.ecs.gda.pl/library/File/nauka/e-booki/ECS_O_Pol.pdf 
Solidarność, chociaż formalnie była jedynie związkiem zawodowym, faktycznie spełniała role znacznie wykraczające poza funkcje związkowe. Szybko stała się potężnym ruchem społecznym, w którym Polacy pokładali swoje nadzieje na życie w wolnym i niepodległym kraju. Droga do niepodległości nie była łatwa. System komunistyczny bronił swojej pozycji, nie cofając się przed brutalnymi represjami. Lista samych ofiar śmiertelnych lat 80-tych przekracza sto osób, a jest zapewne mocno niekompletna. Tysiące ludzi zaangażowanych w działalność podziemną, w walkę o wolne słowo i ludzką godność, trafiło za kraty, straciło pracę, zostało zmuszonych do emigracji.

Dzięki Solidarności Polacy stali się na pewno odważniejsi. A dzięki tej odwadze w latach 80-tych wykonano ogromną pracę, która doprowadziła do stworzenia społeczeństwa alternatywnego. W jego ramach działał niezależny obieg informacji, oparty na tysiącach pism podziemnych i Radiu Solidarność. Funkcjonowały oficyny podziemne wydające zakazane w PRL książki. Powstawały podziemne wszechnice, biblioteki, niezależne kluby. Odkłamywano historię, fałszowaną przez komunistów, przywracano i celebrowano narodowe święta i rocznice. Prowadzono szeroko zakrojoną działalność charytatywną. Przygotowywano także dalekowzrocznie programy reform dla przyszłej wolnej Polski. Wiele z tych działań było możliwych w wyniku wsparcia Kościoła katolickiego. 

Solidarność, dzięki działalności podziemnej, potrafiła przetrwać do okresu lepszej koniunktury międzynarodowej i zachować ogromne poparcie społeczne. W połączeniu ze wsparciem ze strony papieża Jana Pawła II był to ogromny kapitał, który w latach 1988–1989 pozwolił podjąć z władzą trudną i skomplikowaną grę, zakończoną
sukcesem i przejęciem rządów w kraju.


Początek

Wolne Związki Zawodowe - serwis Polskiego Radia

1980

Sierpień 1980 - serwis Polskiego Radia

Brak komentarzy: