Uprzejmie proszę o przekazanie zaproszenia nauczycielom i uczniom V Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.
Wystawa prezentuje opozycyjne działania kulturowe w państwach bloku wschodniego. Powstała w wyniku projektu badawczego z pogranicza historii, socjologii i kulturoznawstwa przy którym współpracowało 12 uniwersytetów z Europy Środkowo-Wschodniej.
Wystawa może być doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z uczniami na tematy takie jak historia społeczna PRL, sytuacja środowisk twórczych w demoludach, czy o zróżnicowaniu form protestu i działalności opozycyjnej. Na wystawie od 16:00 do 20:00 codziennie dyżuruje ktoś z naszego zespołu, ale w razie potrzeby chętnie umówimy się ze zorganizowaną grupą i opowiemy o prezentowanych zjawiskach i naszym badaniu.
Budynek Reduty Banku Polskiego, w którym jest wystawa, znajduje się zaraz za Placem Bankowym, 800 metrów od budynku VLO.
Poniżej notatka prasowa i więcej szczegółów.
Chętnie odpowiem na wszelkie pytania mejlowo lub telefonicznie.
Będę niezmiernie wdzięczny za udostępnienie informacji o wystawie na profilu facebookowym licemu, a jeśli to możliwe, również na jego stronie internetowej.
https://www.facebook.com/events/2123068587904939
Pozdrawiam serdecznie,
Piotr Szenajch
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
piotrszenajch@gmail.com
tel. 502 375 342
http://pl.cultural-opposition.eu
***********************************************************
Kiedy kultura jest bronią
Materiał prasowy 15.08.2018
Strajki studenckie, protesty ekologiczne, punkowe koncerty i awangardowe przedstawienia – co je łączy? Jak wyglądały opozycyjne działania kulturowe w demoludach i czy na pewno byliśmy najweselszym barakiem?
Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz zespół międzynarodowego projektu badawczego „Courage. Łączymy kolekcje” zapraszają na wystawę „Bilans ryzyka. Archiwa kultur oporu”– od 23 sierpnia do 8 września 2018 roku w Reducie Banku Polskiego w Warszawie.
Od Bułgarii po Estonię tworzenie kultury było formą buntu wobec władz komunistycznych. Nie cierpiały one satyry i ironii, drażniło je łamanie konwenansów i odmienność ubioru. Dlatego zagrażała im kolorowa skarpetka, punkowa muzyka i każde słowo publikowane poza cenzurą. A tym bardziej demonstracje i protesty jak strajki studenckie w Zagrzebiu w 1971 roku, „świeczkowa demonstracja” słowackich katolików na rzecz praw obywatelskich z 1988 roku czy protesty ekologiczne przeciwko przemysłowi chemicznemu w Rumunii Ceaușescu. Na Węgrzech w latach 70. byli ludzie szukający tożsamości w dawnej kulturze chłopskiej lub chcący żyć jak Indianie Lakota. Na Słowenii zakładano kluby gejowskie i subkulturowe. W nadmorskim kurorcie Rumunii działała podziemna stacja radiowa nadająca „I want to break free” zespołu Queen. Obok okładek punkowych zinów, zaszytych w spódnicach wierszy czy samizdatowych książek na wystawie zobaczymy zdjęcia i akta z archiwów Stasi, Securitate i KGB.
Siostrzanym wydarzeniem wystawy jest międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych „Kultura jako opór”, 7-9 września 2018 w Domu Spotkań z Historią.
Celem projektu „Courage” jest powstanie dostępnej on-line bazy wiedzy o działalności opozycji kulturowej w krajach bloku wschodniego. Więcej na http://pl.cultural-opposition.eu
23 sierpnia – 8 września 2018
Reduta Banku Polskiego, ul. Bielańska 10, Warszawa
w godz.: pon.-pt. i nd. 12:00-20:00 oraz sob. 10:00-16:00.
Wstęp wolny.
https://www.facebook.com/events/2123068587904939
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz